Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

Üstün Zekalı Çocuklara Özel Bilgisayar Oyunları

Günümüzde yapılan genel zeka(IQ) ve duygusal zeka(EQ) testleriyle üstün zekalı çocuklar kolayca belirlenebiliyor.

Günümüzde yapılan genel zeka(IQ) ve duygusal zeka(EQ) testleriyle üstün zekalı çocuklar kolayca belirlenebiliyor. Genellikle doğumdan okul öncesi döneme kadar ki zamanda bu tür çocuklar kendilerini bazı göstergelerle belli ediyor.

Uzmanlar, hızlı öğrenme, kuvvetli hafıza, geniş kelime hazinesi, normal çocuklara nazaran farklı ilgi alanlarına ilgi duyma(uzay, böcekler, arabalar), problem çözmekten hoşlanma, çevreye ve yaşananlara karşı çok duyarlılık, bulmacalar-sayılar-labirentlerle ilgilenme, enerjik olma, akılcı sorular sorma, sanat dallarına meraklılık, gelişmiş espri- mizah yeteneği, koleksiyon yapmaktan hoşlanma, yaradılış ve var olmayla ilgilenme özelliklerinden biri ya da bir kaçı görülen çocukları üstün zekalı olarak nitelendiriliyor.

Bu tür çocukların potansiyellerinin ve enerjilerinin çok yüksek olmasından ötürü özel muamele görmeleri gerekiyor. Fakat günümüzde özellikle Türkiye şartlarındaki tek eğitim düzeyinin hakim olması bazı durumlarda bu çocukların az ilgi gördükleri için zamanla normalleşmelerine ya da kendini geliştirmeye imkanı bulanların yaşıtlarından dışlanarak çevrelerine yabancılaşmalarına neden oldukları gözleniyor. Üstün zekalı çocukların bu potansiyellerini korumaları için genellikle ya kendinden büyük kişilerle iletişim kurmaları ya da kendi yaşlarının üstünde olan oyuncaklarla oynamaları gerekiyor.

Son dönem yaşanan teknolojik ilerlemeler sayesinde kitle iletişim araçlarını takip eden bu çocuklar televizyonda belgeseller izleyerek, bilgisayarlarda yaş sınırlaması olmayan strateji, zeka, bulmaca, satranç, dama ve labirent gibi oyunları oynayarak, kendilerini geliştirme imkanı bulabiliyor. Erken yaşta interneti keşfeden bu çocukların, online oyunlar sayesinde araştırmacı yönleri gelişirken aynı zamanda, akıl yürütme, görsel hafıza, konsantrasyon süreleri ve hızlı düşünebilme açısından kapasiteleri daha çok artıyor.