Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Türleri Ve Yapay Zeka Gereksinimleri

İnteraktif bilgisayar oyunları günümüzde çeşit karışmasına uğramış olasalar da, temel olarak özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılırlar.

İnteraktif bilgisayar oyunları günümüzde çeşit karışmasına uğramış olasalar da, temel olarak özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılırlar.

Strateji Oyunları: Strateji oyunlarındaki amaç, kendinizin birim üretip bu birimleri kullanarak rakibi safdışı etmek veya bazı görevleri bitirebilmektir. Örneğin bir ülkeyi seçerek diğer ülkeleri dünyadan silerek süper güç olmaya çalışmanız bir strateji örneğidir. Ayrıca size hazır olarak birimlerin verilip bu birimleri minimum kayıpla görev başarmaya sevketmeniz de stratejidir. Ayrıca aslında tüm oyunlar stratejik oyunlardır. En basit "board" oyunlarında bile yolunuz belli olsa bile o yolda nasıl ilerleyeceğiniz konusunda bir strateji belirlemeniz gerekir. Biz konudan sapmadan gerçekten strateji sayılan bilgisayar oyunu örneklerini düşünelim. Strateji oyunları ikiye ayrılmaktadır. Gerçek zamanlı stratejiler, zaman ilerlerken birim üretip savaştırdığınız türdedir. Sıra tabanlı stratejiler hamlelerinizi oynadıktan sonra rakibin hamlelerini oynamasını beklersiniz. "Age of Empires" bir gerçek zamanlı strateji örneğidir. Civilization ise sıra tabanlı strateji oyunlarına örnektir. Strateji oyunlarındaki bir diğer tür ise tanrı rolünü sahiplendiğiniz ve çevre üzerinde de değişiklik yaratabildiğiniz oyun türüdür. Buna örnek olarak Sims 'i, Black&White 'i Populus u verebiliriz. Strateji oyunlarında her bir birimin kendi zekası olmalıdır. Bu şekilde oyunun gerçekçiliği sağlanacaktır. Kendisine emir vermeden bir iş yapmayan bir birim kötü olacaktır.(Her ne kadar kendi yönettiğimiz birimleri pek zeki tasarlamasalarda) Siz saldır demedikçe düşmana saldırmayan birimlerde sinirlerinizi çıkaracaktır. Evde yalnızken karşınızda size rakip olabilecek bir YZ yoksa bu da rahatsız edici bir durum oluşturacaktır. Yol bulamayan birimler bir başka sorundur. Sizin hamlelerinizi öğrenemeyip, her saldırınızı aynı şekilde karşılayan "aptal" YZ ise bir süre sonra oyundan sıkılmanıza sebep olacaktır.

Hareketli Oyunlar: Günümüzdeki en yaygın oyun türüdür. Hareket eden herşeye ateş etmek(düşman olan) gibi basit bir prensiple başlamış olsa da günümüzde takım çalışması, stratejik düşünme, hızlı davranma, korunma gibi yetenekler geliştirilmiştir. Karmaşık YZ teknikleri birleştirilmesiyle daha zeki karakter ve bileşenler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Oyuncu davranışlarını belirlemek için Schedule Based FSM kullanımı yaygındır. FSM 'lerin katı bir yapıya sahip olması nedeniyle geliştiricinin düşünmediği durumların oluşması bu yöntemin eksikliklerindendir. Half-Life, Wolfenstein, Medal Of Honour oyunlarında görüldüğü gibi oyun boyunca oyuncuya yardım eden ve engel olmaya çalışan birimler olduğu gibi, takım çalışması gerektiren durumlar da mevcuttur. Oyuncu bir takımın üyesi olarak takım halinde hareket etmektedir.

Macera Oyunları: 1970 li yıllarda Advanture oyunu ile başlayan macera oyunları furyası metin tabanlı iken günümüzde Monkey Island örneğinde olduğu gibi görsel bir hale gelmiştir. Oyuncu, sınırlı ve lineer bir alanda hikayeyi takip ederek, karakterlerle iletişimde bulunup bulmacalar çözmek yoluyla sonuca ulaşmaya çalışır. Bu türün YZ kullanım alanları, NPC nin daha gerçekçi bir hale getirilmesi ve dinamik hikaye akışındaki tutarlılığın sağlanmasıdır.

Rol Yapma Oyunları: Macera oyunlarının gelişmişi olarak görülen bu tür metin tabanlıdan görsel tabana geçerken büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu türün dönüm noktası olarak Baldurs Gate oyunu görülebilir. Baldur's Gate dünyasındaki detay seviyesi daha önce görülmedik derecede karmaşıklık içerir. Oyunun tamamlanması 100 saatin üzerinde vakit almaktadır. Oyuncu bulmacalar ve savaşçılarla karşılaştığı egzotik, fantastik bir dünyadaki maceracı rolündedir. NPC ile

olan etkileşimler de bu türde önemli yer tutar. Bu tür oyunlarda temel hikayeye ek olarak bazı basit görevler yapıp karakterinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Macera oyunlarından en büyük farkı da burada yatar. Bir dünya vardır ve siz bu dünyayı normal hikaye akışı dışında dolaşıp keşfetme özgürlüğüne sahipsinizdir. Lineer hikayenin yanında lineer olmayan öğelerde bulunmaktadır. Macera oyunlarındaki zorluğun yanısıra dünyada yaşayan karakterlerin de bir Y-Yaşam örneği olması

gerekliliği bu oyun türünü zorlaştıran öğelerdendir. NPC'ler macera oyunlara göre daha karmaşıktır. Siz bir karakterle bir şehirde kaşılaşıp (gezgin bir NPC), onunla tekrar başka bir şehirde karşılaştığınız zaman gerçekçilik artmaktadır.

Takım Sporları: Herkesin bildiği ve EA firmasının ambargo koyduğu futbol, basketbol, voleybol gibi oyunlar sayılabilir. Bu oyunlarda takım çalışması çok önemlidir. Kullanıcı bir birimi kontrol ederken diğer birimlerin kontrolü uygun şekilde bilgisayar tarafından yapılmalıdır. Ayrıca rakip YZ ' de kritiktir. Bu tür oyunlarda anlatıcıda YZ olarak görülebilir.(Dinamik Hikaye Anlatımı) Bu oyunların hepsindeki temel özellik bazı karakterleri barındırmasıdır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: Taktik düşmanlar, Ortaklar(Takım arkadaşları), yardımcı karakterler, stratejik rakipler, birimler ve anlatıcılar.