Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Oynamanın Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Oyun çocukların gelişiminde önemle yer alan bir etkinliktir.

Oyun çocukların gelişiminde önemle yer alan bir etkinliktir. Çocuğun oyunları, önce yakın çevresinde, daha sonra sosyal ortamlarda sürer.Oynadığı oyunlarla cinsel kimliğini fark eder, sorumluluk alır, toplumsal kuralları öğrenir. Düşünce, duygu ve ilişkiler açısından oyun yoluyla kontrol kazanır.

Oyunun normal çocukların gelişimlerinde olduğu gibi,özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitimlerinde de önemli rolü vardır. Çocukların duygusal ve düşünsel yaşamları oyunlarına yansımaktadır. Oyunların yapısı çocuk psikiyatrisinde bazı bozuklukların değerlendirilmesinde yardımcı olmaktadır. Oynanan oyunlar, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların erken teşhisinde,onların gelişiminin ilerlemesinde bize yardımcı olmaktadır.

Engelli çocukların oyuna başlama ve sürdürmede desteğe ve cesarete ihtiyaçları vardır. Bu çocuklar daha pasif ve çekingendirler. Seçtiğiniz oyunlar ve hazırlayacağınız etkinliklerle çocukların gelişimlerine katkıda bulunacak, gerekli durumlarda onları yönlendirecek ve istendik davranışların kazanılmasında yardımcı

olacaksınız.

Bu modülle edineceğiniz bilgi ve beceri sayesinde; özel eğitimde özür türüne göre oyun etkinliklerini tanıyarak seçebileceksiniz. Ayrıca bu etkinliği hazırlayabilecek ve çocuklara uygulayabilme becerisi elde edeceksiniz. Özel eğitimde özür türüne göre oyun etkinlikleri ile ilgili verilen örnek etkinlik ve araç gereç rehberliğinde, siz de uygun etkinliği seçebilmek, yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayabilmek ve uygulayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.