Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Çesitleri

Çocukların oyunda gösterdikleri çesitlilik hiç bir hayvan yavrusunda yoktur.

Çocukların oyunda gösterdikleri çesitlilik hiç bir hayvan yavrusunda yoktur. Her ortamda, her durumda, her türlü malzeme ile çocuklar akla - hayale gelmedik oyumlar çıkarırlar. Eldeki imkânlar ve hayalgücü ile çocuk durmadan yeni senaryolar düzenler, tasarladığı senaryoyu en içten duygularla oynar. Hayvan yavruları hep kendileri olarak oyun oynadıkları halde, çocukların oynayamayacakları rol yoktur; her cinsi, her mesleği, her yastaki insanı, her türlü hayvan ve esya rolünü rahatça oynayabilirler. Tas, ağaç, günes, yıldız rolü bile oynayabilirler, ama her seyin farkımda olarak. Bir çocuk ahçıbası olup ayakkabılar içinde yemek pisiriyor, sonra onu terlikler içinde servis yapıyorsa; bir çocuk köprü seklinde bükülüp bir baskası onun altından su alarak akıyorsa, apıs arasına aldığı bir değneği bazen at, bazen taksi, bazen de uzay aracı gibi kullanabiliyorsa... çocuk herseyin farkındadır, gerçeğin ne olduğunu çok iyi bilmektedir. Ancak onlar büyüklerden çok çok daha yetenekli, onlardan daha orijinal bulusları olan, dünyaya onlardan daha egemen tiyatro oyuncusudurlar. Hiç bir seyirciye ihtiyaç

duymadan, alkıs beklemeden, istedikleri sahne ve dekorla, her seyi oyuncağa dönüstürerek oyun oynayabilirler.

Oyunlar en bastan, tek tek oynanan oyunlar ve grup oyunları diye ikiye ayrılır. Oyun en iyi, en içten, kendisi için, gösteri sekline bürünmemis olarak yalnız basına oynanır. Çocuk kendi oyununa dalıp gittiğinde anne - baba ona müdahale eder veya ilgilenirse, bu çabucak bir gösteri biçimine dönüsür. Ama sosyal hayata geçis için, çocuğun baska insanlar olduğunu da anlaması, onlarla kendini kıyaslaması, onların haklarına saygı göstermesi, yardımlasmayı, dostluğu anlaması için grup oyunları da çok gereklidir. Ancak bugünün tek çocuklu aileleri, çocuk parklarının çocukları tek baslarına oynamaya iten bazı öğeleri, okul öncesi eğitim kurumlarına ve okul hayatına kadar çocukların grup oyunlarını engellemektedir.

Oyunların büyük bir kısmı oyuncaklarla oynanır. Ama çocuğun yatmak, kosmak, sıçramak, çesitli beden sekilleri ve hareketleri yapmak seklinde oyuncaksız oynadığı oyunlar da vardır. Ancak bu ikinci grup oyunlar, büyük oranda çocuğun bedenî gelıisimine bağlıdır. Çocuk oyunları amaçlarına göre bir sınıflandırmaya tâbi tutulursa bedensel gelisim oyunları, zihni gelisim oyunları ve hos vakit geçirme oyunları olarak sınıflandırılabilir. Ancak çocuk oyunlarının dinlenmek, hos vakit geçirmek için mi olduğu süpheli ve tartısmalıdır.