Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

Müzik Oyunlarının Çocuğunuzun Gelişimindeki Etkileri Nelerdir?

Müzik hayatın her daim içinde olan ve çocuğun çok küçük yaşlardayken hatta anne karnına düştüğü andan itibaren tanıştığı bir sanat türü

Müzik hayatın her daim içinde olan ve çocuğun çok küçük yaşlardayken hatta anne karnına düştüğü andan itibaren tanıştığı bir sanat türü. Bu açıdan ritim duygusu çocukta daha anne karnındayken etkisini gösteriyor. Müziği duymak ve ona tepki vermek deneyimledikleri ilk göstergeler arasında yer alıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ise müziğin diğer bir yönünü ortaya çıkarıyor. Müziğin çocukların zekasını yüzde 50 hatta bazı durumlarda daha fazla arttırdığını, çevreye daha duyarlı ve daha sosyal bir nesil yarattığını ortaya koyuyor.

Müzik çocuk gelişiminde, kendilerini daha iyi tanıkları, duygularını rahatça ifade ettikleri, hayal dünyalarının daha çok geliştiği, farklı bakış açıları kazandıkları, beden-zihin-ruh sağlıklarının olumlu etkilendiği, öz güvenlerinin ve sosyal becerilerinin geliştiği, duygusal zekalarının beslendiği, dolaylı olarak okulda başarılarının arttığı bir etkinlik olarak kendini gösteriyor.

Fakat müzikle ilgilenmek bir enstrüman çalmak çoğu zaman çok büyük sabır ve çalışma gerektirdiği için çocuk, ailesi tarafından zorlandığı takdirde ilgisini kaybediyor.

Okullarda rekabetin had safhada olduğu ailelerin, çocuklarının zihinsel gelişimini sağlamak için her türlü çareye başvurduğu bu devirde, çocuklara her hangi bir konuda baskı uygulamak, ters etki yaratıyor. Zorunluluk hissi çocuklarda nefrete dönüşüyor. Uzmanlar, çocukların ders olarak algıladıkları her türlü aktiviteden kaçındığını ve özellikle okul öncesi çocuklarda öğretilmek istenilen konuların oyun yoluyla verilmesinin önemini vurguluyor.

Teknoloji sayesinde gelişen bilgisayarda online müzik oyunları ise tam tersi çocuğun kendi kendine keşfettiği ve keyif aldığı bir etkinlik imkanı sunuyor. Çocuklar bu oyunlar sayesinde erken yaşlarda enstrümanlarla tanışıyor. Çocukta müzik sevgisini uyandıran bu oyunlar, hayal dünyasında müzik imgesini geliştirmek, ritim duygusunu ve kulak duyarlılığını kesinleştirmeye katkıda bulunuyor. Oyun oynarken keyif aldığı için çocukta kalıcı bir müzik sevgisi oluşturuyor.