Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

Çocuklara İngilizce Oyun Oynatmak Faydalı Mıdır?

Bir çocuğun yabancı dil öğrenmesi açısından en uygun yaşlar okul öncesi döneme denk geliyor. Biyolojik kaynaklı araştırmalar beynin erken yaşlarda çok hızlı geliştiğini ve yedi yaşına kadar bu hızlı gelişimin devam ettiğini gösteriyor.

Bir çocuğun yabancı dil öğrenmesi açısından en uygun yaşlar okul öncesi döneme denk geliyor. Biyolojik kaynaklı araştırmalar beynin erken yaşlarda çok hızlı geliştiğini ve yedi yaşına kadar bu hızlı gelişimin devam ettiğini gösteriyor. Bu yaşlardaki çocukların, kelimeleri hafızalarına alma ve öğrendikleri dillerin(anadil ve yabancı dil) cümle yapılarını kavrama açısından en verimli yıllar olarak nitelendiriyor. Bu nedenle uzmanlar yabancı dil eğitiminin beyin gelişimi tamamlanmadan yani ergenlikten önce başlaması gerektiğini belirtirken, beyin gelişimi tamamlandıktan sonra yabancı dil eğitimi başladığında, cümle kurmada ve telaffuzdaki yanlışlıkların ömür boyu devam ettiğine dikkat çekiyor.

Araştırmalar, erken yaşta öğrenilen yabancı dillerin, anadil seviyesine ulaştığını ve bilinenin aksine çocukların hiç zorlanmadan her bir dili kendi gramer yapısı içinde kendi akustiğiyle birbirleriyle karıştırmadan öğrenebileceğini gösteriyor.

Peki çocuğa yabancı bir dil öğretmenin püf noktaları neler?

Uzmanlar çocuklara yabancı bir dil öğretirken, ısrarcı olmamanın, doğru bir kaynaktan yararlanmanın ve eğitimi ders yerine oyun şekline getirmenin eğitim açısından çok önemli olduğunu vurguluyor. Çocuğun yabancı dili öğrenmek istemesi ve öğrendiklerinin kalıcı olması için oyunların önemi bu noktada ortaya çıkıyor.

Oyun çocuk için kalıcı bilgiler oluşturuyor

Oyun, çocuğun doğal olarak güdülendiği , hoşça vakit geçirdiği bir etkinlik olarak hayatı keşfetmeleri ve karşılarına çıkan problemleri çözmeleri açısından, sıkılmadan öğrenebilecekleri bir ortam oluşturuyor. "Unconscious learning” dediğimiz farkında olmadan öğrenme çocuğun eğlenirken hem daha kolay ve hem de daha hızlı öğrenmesini sağlıyor. Bu açıdan oyunlarla yabancı dil eğitimi, derslerden daha kalıcı olur. Çocuk ezbercilikten kurtularak, bizzat deneyimleyerek öğreniyor.

Çocuklar, son yıllarda yabancı dil öğretirken kullanılan yardımcı kitaplar, kitle iletişim araçları, okulun yerine teknolojik gelişmeler sayesinde gelişen bilgisayar ve online oyunlara ilgi gösteriyor. Yapılan araştırmalar çocukların %96'sının bilgisayar kullandıklarını ve %65'inin ise yabancı dil öğrenmek için bilgisayardan faydalandıkları ortaya koyuyor. Bu noktada yabancı dil eğitiminde bilgisayar ve online oyunlar kullanılarak, derslerin ve sıkıcı gramer konuların sıradanlığı giderilerek öğrenme faaliyeti daha zevkli ve etkin hale getiriliyor.