Oyun Gemisi Oyunlar

Oyun Gemisi Oyunlar

11-13 Yaş Arası Çocuklar İçin İnternet Tavsiyeleri

11-13 yaş arası çocuklar, her ne kadar aileye bağlı olarak yaşamlarını sürdürseler de, daha bağımsız tecrübeler elde etmek isterler.

11-13 yaş grubundaki çocuklar için bu yaşlar hızlı değişim yıllarıdır. Bu çocuklar, her ne kadar aileye bağlı olarak yaşamlarını sürdürseler de, daha bağımsız tecrübeler elde etmek isterler. Ayrıca, arkadaşları ile olan ilişkileri daha önemli bir hale gelir, arkadaşlarının çevrimiçi ortamlarda yaptıklarından fazlaca etkilenirler.

11-13 yaş grubundaki çocuklar interneti okul işlerine yardımcı olması için, müzik indirmek, arkadaşlarına e-posta göndermek, çevrimiçi bilgisayar oyunları oynamak ve istedikleri sitelerde gezmek için kullanırlar. Bu yaştakiler arkadaşları ile iletişim kurmak için karşılıklı mesajlaşma programları (ICQ, MSN, Skype, vb. gibi) ve cep telefonundan mesajlaşmayı tercih ederler.

Bu yaş grubundaki çocuklar;

• Teknolojiyi kullanırken kontrolün kendilerinde olmasını isterler.

• Cinsiyet gelişimlerinde hassas bir zamandadırlar, özellikle erkekler sakıncalı sitelere girmeye, kızlar ise kendilerine cazip gelen medya resimlerini ve davranışlarını taklit etmeye eğilimli olabilirler.

• Çevrimiçi ilişkiler kurmaya(özellikle kızlar) ilgilidirler.

Rehber Bilgiler:

• Çocuğunuz ile beraber bir internet kuralları listesi oluşturun veya sitemizde yer alan “Güvenli İnternet için Aile Sözleşmesi”ni imzalayarak tüm ailenin görebileceği bir yere asın.

• Çocuğunuzun ve arkadaşlarının çevrimiçi aktivitelerinden haberdar olun. Çocuğunuz ile onun çevrimiçi arkadaşları ve aktiviteleri hakkında konuşun.

• Çocuğunuza çevrimiçi bir arkadaşını gerçek dünyada tanımadığı durumlarda, bu kişinin güvenli olup olamayacağı konusunu öğretin. Çocuğunuza sadece çevrimiçi tanıdığı birisi ile yüz yüze görüşme planları yapmamasını anlatın.

• Çevrimiçi ortamlarda kendilerini rahatsız veya tehdit eden herhangi bir durum ile karşılaştıklarında bunu sizinle paylaşmaları konusunda teşvik edici olun. Böyle bir durum olduğunda soğukkanlılığınızı koruyun, aksi takdirde sizden bu tarz bir durumda tekrar yardım istemeyeceklerdir.

• Çocuğunuzla etik davranışlar hakkında konuşun. İnternet yolu ile başkalarına karşı dedikodu, zarar verici davranışlar veya tehlike saçıcı davranışlarda bulunmaması gerektiğini öğretin.

• Sohbet odalarına izin vermeyin veya sadece izlenen sohbet odaları olan saygın çocuk sitelerindeki sohbet odalarına girmesine izin verin.

• Periyodik olarak çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini kontrol edin. İnternet tarayıcınızın “geçmiş” (History) bölümünden çocuğunuzun hangi sitelere eriştiğini kontrol edin.